Interaktywna Mapa

Biuletyn Informacji Publicznej

Związek Powiatów Polskich

Dziennik Ustaw

Monitor Polski

Wyszukiwarka Google

Wczytywanie danych...

Starostwo ze znakiem jakości

Od 16 lipca Starostwo Powiatowe w Lubartowie posiada certyfikat ISO 9001:2009. To znak gwarancji, że praca urzędników i obsługiwanie przez nich klientów odbywa się według najwyższych europejskich standardów.

Uroczystość wręczenia odbyła się w Sali Rycerskiej Pałacu Sanguszków. Nadanie certyfikatu poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania. Przeszkolono pracowników. Sprawdzano i usprawniono procedury obsługi mieszkańców powiatu. Za wdrożenie ISO zapłaciła w większości Unia Europejska. Z budżetu starostwa przeznaczono na ten cel zaledwie 2150 złotych.

Certyfikat wręczał Patrycjusz Stoma z firmy Q&R Lublin, która przeprowadziła audyt potwierdzający spełnienie warunków ISO.

- Audyt był dla mnie wielką przyjemnością – mówi Stoma. – Spełniacie wymagania. Certyfikat daje gwarancję, że w tej chwili tak jest. Nie otrzymujecie go na zawsze. To zobowiązanie do dalszego doskonalenia procedur i jakości usług.

Tablicę z certyfikatem ISO przyjął Fryderyk Puła, Starosta Lubartowski.

To dowód, że ten urząd działa sprawnie. Osoba, która przychodzi i widzi taki certyfikat ma gwarancję, że usługa będzie dobra. To też argument dla tych, którzy przychodzą i twierdzą, że są fatalnie obsługiwani a urząd fatalnie działa. Certyfikat to argument, że działamy jak trzeba a być może dana osoba tych procedur nie rozumie
- powiedział tuż po otrzymaniu certyfikatu.

O tym jak wdrażano ISO w Starostwie mówił poseł Marian Starownik, były starosta.

Pierwszy raz zetknąłem się z ISO w 1992 roku. Interesowałem się tym jak podnieść jakość usług w starostwie. Próbowaliśmy wdrożyć ISO w 2003 roku. Jednak wtedy się nie udało, choć prace nad tym zaowocowały uruchomieniem Punktu Obsługi Interesantów
– mówi poseł Marian Starownik.
W tym roku dowiedziałem się, że istnieje możliwość wdrożenia ISO za stosunkowo niewielkie pieniądze. Postanowiliśmy tę szansę wykorzystać. Jestem pewny, że za trzy lata nikt nam tego certyfikatu nie odbierze, a Starostwo Powiatowe w Lubartowie pozostanie wiodącą instytucją w całym województwie lubelskim.

Autor: Tomasz Walaszczyk

18

Lut

2010

Przygotowania do działań przeciwpowodziowych PDF Drukuj Email
Zróbmy wszystko by spływ wód roztopowych był kontrolowany w każdym miejscu naszego regionu. Bądźmy gotowi na każdą ewentualność. Im lepiej przygotujemy się teraz tym skuteczniej uda nam się walczyć z roztopami pokrywy śnieżnej i występowaniem ewentualnych podtopień – apelowała wojewoda lubelski Genowefa Tokarska do przedstawicieli samorządów powiatowych z terenu naszego województwa. Koordynacja działań służb na każdym szczeblu administracji to najważniejsze założenie dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które poświęcono problematyce wystąpienia zdarzeń powodziowych na skutek śnieżnej zimy. Do udziału w spotkaniu, które z inicjatywy wojewody odbyło się w siedzibie LUW, zaproszeni zostali starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu z terenu województwa lubelskiego.

Nagły wzrost temperatury, a nawet padający deszcz może doprowadzić do szybkiego rozpuszczania się pokrywy śniegowej. W tej sytuacji spełniałby się najczarniejszy scenariusz powodziowy dla niektórych terenów województwa lubelskiego - podkreślali zgodnie w trakcie spotkania starostowie. Obecnie wysokość śniegu w całym regionie waha się od 50-73 cm.

Choć stan rzek w całym województwie uważa się za stabilny, to jednak nie można wykluczyć wystąpienia zatorów lodowych, co z kolei skutkować może podniesieniem lustra wody do poziomu stanów alarmowych. Na terenie województwa zbiorniki o znaczeniu hydrotechnicznym są gotowe na przyjęcie znacznej ilości wód roztopowych. W samym Lublinie poziom wody w Zalewie Zemborzyckim obniżony został do 2,55 m.

Z informacji przedstawionych przez starostów wynika także, że na terenach powiatów przeglądany i przygotowywany jest także sprzęt niezbędny do wykorzystania w czasie prowadzenia akcji przeciwpowodziowych.

Mając na celu jak najlepsze przygotowanie do ograniczenia ewentualnych zdarzeń powodziowych wojewoda Tokarska w trakcie spotkania przekazała starostom szczegółowe zalecania do działań.

Na pierwszym miejscu wojewoda wymienia przede wszystkim prowadzenie stałej analizy sytuacji i oceny zagrożenia powodziowego, ze szczególnym uwzględnieniem powodzi roztopowych jak i konieczność opracowania planów działania dla miejsc szczególnie zagrożonych.

W dalszej kolejności zwraca uwagę na stan gotowości do działania w warunkach zagrożenia powodziowego podległych starostom służb, inspekcji i straży oraz zasobów magazynów przeciwpowodziowych (worki,  wodery, buty gumowe, pompy, piasek itp.).

Wojewoda zaleca również zobowiązać służby komunalne, zarządców dróg do przeglądu stanu i drożności rowów melioracyjnych, przepustów drogowych i studzienek kanalizacyjnych a zarządców zbiorników wodnych do przygotowania ich na przyjęcie większej ilości wód. Ponadto wskazuje na konieczność podjęcia działań mających na celu zatrzymanie wody z topniejącego śniegu na rozlewiskach śródpolnych poprzez blokadę przepustów na rowach melioracyjnych, jak i wprowadzanie zakazów spuszczania wód z rozlewisk, które nie zagrażają terenom zamieszkałym. Ponadto wojewoda poleca informować na bieżąco ludność o możliwości pogarszania się warunków pogodowych i wynikających stąd zagrożeniach.

W spotkaniu udział wzięli ponadto wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, komendant wojewódzki PSP Tadeusz Dołgań, zastępca komendanta wojewódzkiego policji Grzegorz Czepiel, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Roman Chojecki oraz szefowie m.in. nadzoru budowlanego i inspekcji sanitarnej.

 

 

W celu poprawnego wyświetlania treści witryny należy pobrać następujące oprogramowanie:

  • Adobe Flash Player 
  • Java

Witryna przeszła pozytywne testy pod następującymi przeglądarkami :