Wybory Samorządowe 2014

Punkt informacyjny SANEPIDU w Starostwie PDF Drukuj
Wpisany przez Anna Kołodyńska - Czarnecka
Środa, 17 Lipiec 2013 09:41

Dzisiaj do godziny 14 w Starostwie Powiatowym w Lubartowie czynny jest punkt informacyjny Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W punkcie można dowiedzieć się, jakie zagrożenia wiążą się z uzależnieniem od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

„Na całym świecie tytoń powoduje blisko 3,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie. Co 12 sekund wskutek palenia papierosów umiera jedna osoba. Palenie zabija jednego na dwóch palaczy. Obliczono, że przeciętna 25 – letnia osoba, która wypala 10 papierosów dziennie, skraca swoje życie o cztery i pół roku.” – dane przytoczone przez Państwową Inspekcję Sanitarną są zatrważające. Stąd ogólnopolska akcja, do której włączyła się również Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lubartowie. Na akcję składa się szereg działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. W ramach akcji w środę 17 lipca w holu w Starostwie Powiatowym w Lubartowie stanął punkt informacyjny. W punkcie można dowiedzieć się, jakie ryzyko wiąże się z paleniem, jaki wpływ mają papierosy na zdrowie dzieci oraz jakie szkody wywołują narkotyki. Mieszkańcy naszego powiatu mogą również rozwiązać test uzależnienia od tytoniu i w ten sposób dowiedzieć się, czy są uzależnieni biologicznie, czy farmakologicznie od nikotyny.
Punkt będzie czynny do godziny 14.
Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych składa się z:
1. Szkolenia dla kadry medycznej pt. „Skuteczna komunikacja  z pacjentem w zakresie ograniczania konsekwencji zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych”.
2. Programy edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych i zakładach pracy.
3. Kampania społeczna.
4. Badania ankietowe pt. „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży”.
5. Działania edukacyjne z wykorzystaniem platformy internetowej SEMPZ.
Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.