Strzał w 10 w rankingu Związku Powiatów Polskich PDF Drukuj
Wtorek, 16 Styczeń 2018 11:29

10. lokatę zajął Powiat Lubartowski w zakończonym właśnie Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2017, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.

Z roku na rok rywalizacja samorządów jest coraz ostrzejsza, a czołówka rankingu w ostatnich dniach minionego roku zmieniała się niemal z godziny na godzinę. Ostatecznie, w grupie powiatów liczących od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców, nasz powiat uplasował się na zaszczytnym 10 miejscu. Zasady rankingu i szczegółowa punktacja dostępne są na stronie Związku Powiatów Polskich pod adresami:

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Samorządy uczestniczące w rywalizacji oceniane są przez ekspertów ZPP i klasyfikowane według kilkudziesięciu kryteriów w kilku grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa
i międzynarodowa oraz działania promocyjne. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców oraz powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców a także miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.