Tak kolędują osoby z niepełnosprawnością PDF Drukuj
Wtorek, 30 Styczeń 2018 12:57

„Niech płynie kolęda po polskiej ziemi,
a Dzieciątko Boże w żłóbku czyni nas lepszymi!”

Co roku w styczniu, w wielu miejscach w Polsce odbywają się koncerty, festiwale i konkursy kolęd. Na szczęście wciąż cieszą się dużą popularnością zarówno wśród słuchaczy, jak i wykonawców.

Obrzęd kolędowania wywodzi się już z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich,
kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały dary w postaci jedzenia lub datki pieniężne.

Kolędowanie oznacza również zwyczaj śpiewania pieśni o tematyce bożonarodzeniowej. Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Ponadto kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej oraz rozwija wrażliwość duchową. Największą popularność w wymiarze międzynarodowym zyskała kolęda „Cicha noc”. Po raz pierwszy została zaśpiewana w 1818 roku, a więc
ma już 199 lat. Ta niezwykła bożonarodzeniowa pieśń została przetłumaczona na ponad 300 języków.

Tradycyjne kolędowanie towarzyszy również od lat podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, a działająca tu Grupa Artystyczna „Tremolo” aktywnie włącza się do podtrzymywania tej tradycji poprzez udział w koncertach i przeglądach kolęd.

Początek 2018 roku obfitował w wiele tego typu wydarzeń:

·  W sobotę 6 stycznia w ostrowskim Domu Kultury odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, solistów, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej a także Orkiestry Dętej OSP
i Chóru Parafialnego.

·  W poniedziałek 15 stycznia Dom Pomocy Społecznej dla Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie zorganizował
bal karnawałowy, w którym wśród uczestników z wielu placówek, byli również podopieczni DPS w Ostrowie Lubelskim.

·  W czwartek 18 stycznia grupa Tremolo uczestniczyła w I Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez
DPS w Matczynie.

·  W piątek 19 stycznia podopiecznych placówki odwiedziły jak co roku członkinie Zespołu Śpiewaczego Ostrowianki – Polesianki . Spotkanie było kolejną okazja do wspólnego kolędowania.

·  W czwartek 25 stycznia występ podopiecznych DPS w Ostrowie Lubelskim na XVIII Przeglądzie Kolęd, Pastorałek
i Piosenek Świątecznych w Krasnymstawie został uhonorowany I miejscem w kategorii zespoły, zaś solistka Ania Fertykowska otrzymała wyróżnienie.

Celem wspólnego kolędowania jest integracja środowisk lokalnych, osób niepełnosprawnych, umuzykalnianie osób
o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podtrzymywanie polskiej tradycji kolędowania, wpływanie na emocje uczestników poprzez czynne obcowanie z muzyką, wymiana doświadczeń między terapeutami, wzmacnianie poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych, dlatego też podtrzymywanie tej tradycji jest takie ważne.

Marzanna Choduń
St. Terapeuta